Április 30-án elstartolt és azóta is folyamatosan nyitva van a GINOP Plusz-1.4.3-24 kódszámú pályázat, melynek keretében 0%-os kamatozású támogatott hitelt igényelhet a NIKETRANS Targonca Kft., akár 100 000 000 millió Ft összegben!
Elszámolható költségek és korlátaik:
- Új, technológiai korszerűsítést eredményező eszközök (legalább a projekt 50%-a) és hardverek (maximum a projekt 30%-a) (kizárólag a pályázathoz tartozó VTSZ listán szereplők).
- Immateriális javak (maximum a projekt 10%-a) (kizárólag a pályázathoz tartozó TESZOR listán szereplők).
- Képzések (maximum a projekt 5%-a).
- Max 1 db új elektromos jármű beszerzése (a megújuló energiatermelő eszközzel együtt maximum a projekt 50%-a).
- Megújuló energiatermelő rendszerek beszerzése (önmagában maximum a projekt 30%-a, elektromos járművel együtt legfeljebb a projekt 50%-a)
Részletes bemutatónk a pályázatról: https://palyazatnet.hu/palyazatok/ginopplusz-14324-kkv-technologia-plusz-hitelprogram?id=a0TJy00000RsNWA
Mekkora hitel igényelhető?
A pályázat keretében 10 és 100 millió Ft közötti hitel igényelhető, a pontos igényelhető hitelösszeg a pályázó vállalkozás utolsó lezárt üzleti évének üzemi eredményétől függ, nem haladhatja meg annak tizenötszörösét.
Mit jelent az, hogy 0%-os a hitel?
A pályázaton igényelhető hitel kamata 0%-os, illetve további kedvezmény, hogy az alábbi költségek nem kerülnek felszámításra:
- bírálati díj,
- szerződéskötési és szerződésmódosítási díj,
- folyósítási díj,
- kezelési költség,
- rendelkezésre tartási jutalék,
- előtörlesztési díj,
- szerződésmódosítási díj.
Milyen hosszú futamidőre igényelhető a támogatott hitel?
A futamidőt a kölcsönből beszerzendő új tárgyi eszköznek a Tao. törvény szerinti amortizációja határozza meg, az alábbiak szerint:
- az 50%-os amortizációs kulcs alá tartozó eszközök esetén legfeljebb 24 hónap,
- a 33%-os amortizációs kulcs alá tartozó eszközök esetén legfeljebb 36 hónap,
- a 25%-os amortizációs kulcs alá tartozó eszközök esetén legfeljebb 48 hónap,
- a 20%-os amortizációs kulcs alá tartozó eszközök esetén legfeljebb 60 hónap,
- a 14,5%-os amortizációs kulcs alá tartozó eszközök esetén legfeljebb 82 hónap.
Ha a projekt tartalmaz minimum 10%-os mértékű megújuló energiával kapcsolatos beruházást, a futamidő a szerződéskötéstől számított legfeljebb 120 hónap, amennyiben a kivitelezéssel érintett ingatlan is bevonásra kerül a fedezeti körbe.
A maximális futamidőt a leghosszabb maximális amortizációs idővel rendelkező eszközhöz tartozó futamidő hónapban megadott adata alkalmazásával szükséges meghatározni.
Mekkora önerővel kell rendelkezni?
A pályázónak a projekt összköltségének az igényelt hitellel csökkentett részét kitevő önerővel kell rendelkeznie, de legalább 10-25% közötti mértékkel, a támogatási jogcímek típusától függően.
Milyen biztosítékot kell biztosítania a pályázónak?
A beruházás tárgyát kötelező fedezeti körbe bevonni. A hitelprogram keretében az elvárt fedezettség mértéke 50%.
Új gép/berendezés/gépjármú vásárlása esetén a megvásárolt eszköz szolgál fedezetként, míg megújuló energiaforrást hasznosító technológia projektcél esetén a kivitelezéssel érintett ingatlant kötelező bevonni fedezetként.
A többi hitelcél vonatkozásában az alábbi kiegészítő biztosítéki formák fogadhatók el:
- ingatlan jelzálog;
- ingó jelzálog (gépen, berendezésen, járművön);
- fizetési számla követelésen alapított óvadék;
- természetes személy, jogi személy készfizető kezessége;
- hitelintézet által vállalt garancia.
Hogyan alakul a törlesztés ütemezése?
A törlesztés a türelmi idő lejártát követően havonta, egyenlő tőketörlesztő részletekben történik. Esedékessége a tárgyhónap 15. napja. Az első tőketörlesztés azon naptári hónapot követő hónap 15. napján esedékes, amelyben a türelmi idő lejárt. Ha a tárgyhó 15. napja nem munkanap, akkor a következő munkanapon esedékes.
A rendelkezésre tartási idő a kölcsönszerződés megkötésétől számított minimum 6 hónap, legfeljebb 18 hónap, (megújuló energia projektelem esetén indokolt esetben 6 hónappal meghosszabbítható), a türelmi idő a rendelkezésre tartási idő végétől számított maximum 6 hónap.
FONTOS, hogy a fentebb írt futamidők a lehetséges türelmi és/vagy rendelkezésre tartási időt is tartalmazzák!
Mikortól lehet benyújtani a pályázatot?
Április 30. óta lehet benyújtani a támogatási kérelmeket a kölcsönkérelmi nyomtatvány kitöltésével és a kötelezően előírt mellékletek csatolásával az MFB Zrt.-vel szerződéses kapcsolatban álló, megfelelő jogosítvánnyal rendelkező közvetítőhöz (MFB Pont Plusz).
Hol lehet pályázni?
A projekt megvalósítási helye a pályázó Magyarországon, Budapesten kívüli bejegyzett székhelye, telephelye vagy fióktelepe lehet. Kizárólag egyetlen megvalósítási helyszín adható meg, ahol a projekt megvalósul.
A megvalósítási helynek már a kölcsönkérelem benyújtásakor szerepelnie kell a pályázó cégkivonatában és a futamidő alatt igazolni kell, hogy ott valóban gazdasági tevékenység folyik.
Ez most egy pályázat vagy egy hitelkérelem?
Ez a pályázati konstrukció egy Európai Uniós forrásból finanszírozott kamattámogatott hitel. Ennek megfelelően a szokásos, piaci alapon igényelhető hitelektől eltérően minden olyan állami támogatási szabálynak is meg kell felelnie a kérelemben szereplő beruházásnak, aminek egy klasszikus EU-s pályázati felhíváson kellene. Ezért a felhívás keretében igényelhető hitel egy visszatérítendő EU-s támogatásnak, így pályázatnak minősül, ám a szokásostól kicsit eltérő eljárással. A klasszikus hitelekhez képest ráadásul több és lényegesen bonyolultabb dokumentációt kell benyújtani hitelkérelem keretében.